Hayata Dair Paylaşımlar

Yavuz Turgul ve Şener Şen Uyumu

123

Şener Şen, sinemanın tartışmasız aktörlerinden biri. Oyuncu Ali Şen’in tiyatroya tutku ile bağlı oğlu. Bu tutku onu yetmiş beş yaşına dek beyaz perdede yaşattı. Milyonlar onu ilk dönemlerinde Süt Kardeşler, Hababam Sınıfı, Davaro, Tosun Paşa, Kibar Feyzo gibi toplumsal içerikli filmlerle tanıdı. Tiyatroya âşıktı ama para kazanmak için sinemaya dokundu. Çöpçüler Kralı ve Muhsin Bey ile altın portakalın sahibi oldu. Yıllar sonra önce Gönül Yarası ardından Eşkıya filmindeki rolüyle Türk sinemasında bir kilometre taşı olup, adını altın harflerle beyaz perdeye kazıdı.

Müthiş İkili

Çoğu dokunduğu hayatta, kendisini her seferinde kameranın karşısına ikna eden yönetmen Yavuz Turgul’un sinema dehası vardı. Şimdi Neşeli Günler’in amcası Ziya ya da Gülen Gözler’in Vecihi’si yakın ve çok güvendiği dostuyla yine Türk sinemasına ivme kazandırmak için bir aradalar. Bu iki yetmişlik dostun sinema serüvenine katkısı bulan filmler, bugün binlerce kez izleniyor. Ve Yavuz Turgul yine sisteme, işçi sınıfına, kapitalizme dokunmadan edemiyor. Yol Ayrımı filmi ile seyircilerle buluşan Şener Şen ve Yavuz Turgul ikilisi, sosyal açıdan ciddî problemlere parmak basarak, tek bir zengin aile kuramının altını çiziyor.

Esâsen Yavuz Turgul ve Şener Şen hikâyesi çok eskilere dayanıyor. Bu ikili, sinema sektörünün en başarılı yapımlarını ortaya koyarak daima sosyal bir gaye gütmeye devam ediyorlar. 1987 yapımı Muhsin Bey filmi ile büyük sükse yaratan Yavuz Turgul, filminde başrol olarak Şener Şen’i seçmişti. Doksan yılına gelindiğindeyse Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni ismiyle yine beraber iş yapan ikili, dramatik güldürü türünde güzel bir yapım ortaya koymuşlardı. 1992 yılında da Gölge Oyunu filmiyle karşımıza çıkan Yavuz Turgul, filmin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlenmişti. Başrollerde ise Şener Şen ve Şevket Altuğ oynuyordu.

2010 yılına gelindiğindeyse, son yılların en kaliteli polisiyesi olan Av Mevsimi vizyona girdi. Filmde Şener Şen, Cem Yılmaz ve Çetin Tekindor başrollerde oynuyordu. Son olarak da geçtiğimiz hafta vizyona giren Yol Ayrımı filmi, bu ikiliyi tekrar buluşturdu.

Yorumlar