Hayata Dair Paylaşımlar

Yapay Zeka ve Elon Musk

135

21. yüzyılda artık evimizi bizden daha fazla işgal eden, bizden daha fazla iş yapan, bizden daha hızlı makineler bir gün dünyayı pazarlık konusu haline getirebilecek güce ve kontrolsüz bir güce sahip olabilirler mi?

Ünlü bilim adamı ve fizik dehâsı Stephan Hawking, bu konuda gelecek nesilleri ve çağdaşlarını uyarıyor; “Yapay zeka dünyayı işgal edebilir”. Bu konuda Matrix’le ciddileşen bir algı operasyonu söz konusu. Artık sadece çamaşır yıkamak için gerekli makinelerden başka sıkıldığımızda sohbetiyle bize eşlik edecek sanal programlardan bahsediliyor. Yakın tarihte elimizdeki akıllı telefonlar için geliştirilmiş sanal asistanlar ve türevleri gibi… Bugün bu sanal asistanlar “Nasılsın, günaydın, ne yapıyorsun” gibi rutin ve insani sorulara gayet mantıklı, doğru ve çoğu seferde farklı cevaplar verebiliyorlarsa bilim kurgu filmlerinin gerçekleşme olasılıklarının çok da düşük olduğunu zannetmemek gerekiyor.

Yapay Zeka Tartışmaları

SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk aynı Stephan Hawking gibi yapay zekanın bir gün kontrol edilemez hâle gelme ihtimalinden korktuğunu beyan ediyor. Buna karşılık Facebook CEO’su Mark Zuckenberg ise bunun hiç de korkulacak bir şey olmadığı konusunda iddialı. Aynı zamanda bu konuda Facebook yapay zeka araştırma laboratuarında çalışmalarına devam ediyor. Tam da bu sırada tasarladıkları chatbotlar kurgulanan, verilen komutlar dışına çıkarak kendisini kodlayanların anlamayacağı bir dil geliştirip kendi aralarında konuşmaya başlıyorlar. Aralarındaki yapay bu dil anlamlandırılamayınca ve çözümlenemeyince proje rafa kaldırılıyor.

Özellikle son 50 yıldır hem yazılı edebiyatta hem de beyaz perdede bir gün gerçek olup olamayacağını hiç tasavvur etmeden takip edilen sanal bir gerçeklikle karşı karşıya insan ırkı. Şu an insan zekâsı ile verilen komutların birkaç adım önüne geçebilme becerisine sahip robotlar yaratılıyor. Belki de insanlık, nereye kadar ilerleyebileceğinin güdüsü ve merakı ile kendi elleriyle kendi soyunun yaşam alanında kısa paslaşmalarla gezegenini tehdit altına alıyor. Kim bilebilir?

Tüm bu karmaşasının içerisinde ekonomik boyut da yapay zeka ve insan emeği kavramını çatıştırmaya başlamıştır. Buna göre insan gücüne dayalı emek ve çalışma sistemleri, artık yapay zekadan mürekkep robotlar vasıtasıyla karşılanıyor ve binlerce insan işsiz kalıyor. Sorunların karmaşası, yakın gelecekte bizi ne gibi problemlerin getirdiği konusunda da merak uyandırıyor.

Yorumlar