Hayata Dair Paylaşımlar

Verilen Kiloyu Korumak için Beslenme Önerileri

98

Kilo verdikten sonra tekrar kilo almak hemen herkesin ortak problemi arasında yer alıyor. Kilo vermenin rehavetine kapılarak, beslenme düzeninden kopmak ve yapılan hatalı besin tüketimleri nedeniyle verilen kilolar tekrar kolaylıkla alınabiliyor. Verilen kiloyu koruyabilmek, fit kalabilmek adına dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.

Fitliği Korumak için Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Uyumadan Önce Yemek Yememek

Uyku düzeni, verilen kiloyu koruyabilmek için önemli bir detay. Uyku saatinin belli olması sayesinde yemek saatleri de uyku düzenine göre ayarlanabilir. Akşam yemeğinin hemen ardından uyumak kilo almaya davetiye çıkaran bir beslenme düzeni olduğu gibi aynı zamanda sağlık açısından da olumsuz etkiye sahiptir. Akşam yemeğinin üzerinden 5 saatlik bir süre geçmesinin ardından uyumak en doğru tercih olacağı gibi eğer akşam yemeğinin ardından ara öğün tüketimi yapılıyorsa, bunun için de en az 2 saatlik bir süre geçtikten sonra uyunması verilen kiloyu koruyabilmeye yardımcı olacaktır.

Vitamin ve Mineral Alımı

Vitamin ve mineral alımının sağladığı etkiler yabana atılmamalıdır. Kilo kontrolünü sağlayabilmek adına doğru vitamin ve mineral alımı gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde verilen kiloyu koruyabilmek mümkün olmayacaktır.

Besinler Arası Denge

Kilo alma belirli bir sürecin ardından meydana gelir. Ani olarak kilo alınması mümkün olmadığı gibi zaman içerisinde besinler arası denge bozulduğunda oluşur. Şeker ve yağ içerikli besinlerin sık tüketilmesi verilen kiloyu korumada olumsuz etkiye sahiptir. Besinler arası dengeyi kurabilmek adına kişisel kontrol sürekli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde verilen kiloyu korumak oldukça zor hale gelebilir.

Protein Alımı

Proteinler, uzun süreli tokluk hissi sağladığından dolayı düzenli olarak protein alımı gerçekleştirmek vücuda ekstra bir fayda sağlayacaktır. Verilen kiloyu korumada proteinlerin sahip olduğu etki oldukça farklıdır.

Verilen Kiloyu Korumada Beslenme Haricinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Verilen kiloların geri alınmaması için beslenme haricinde egzersiz ve spor yapmaya özen gösterilmelidir. Hareket halinde bulunmak, ağır yemeklerle geçirilen bir günde bile kalori yakabilmeye olanak sağladığından dolayı vücudun fit kalmasını sağlayacaktır. Vücudun hareket etmesi demek aynı zamanda sıkı bir vücut anlamına da gelecektir.

Yorumlar