Hayata Dair Paylaşımlar

Türkiye’de Sanat Sergileri

145

Türkiye’de kültür ve sanat denildiğinde hâli hazırda mevcut müzeler ve sabit sergiler dışında yıldan yıla devam eden bienal ve sanat festivallerini atlamamak gerekir.

Çoğu, kültür ve sanatın başkenti olan İstanbul’da gerçekleştirilen bu etkinlikler kapsamında, tiyatro gösterileri, kısa film gösterimleri, organizasyon çerçevesinde konserler, dünyaca ünlü eserlerin köşk ve sanat galerilerinde sergileri meraklılarına tadına doyulmaz bir etkinlik rehberi sunuyor.

İstanbul Bienali

Türkiye’de sanat sergileri denildiğinde en çok bilinen ve konuşulan tam otuz yıldır aksamadan devam eden uluslar arası bir bienal olan İstanbul Bienali akla gelir. 19. yüzyılın başından itibaren Avrupa’da süregelen bienal geleneğinde İstanbul da çeşitli kültürel program önerileri ile kendine sağlam bir yer edinmiştir.

Modern sanatların ve daha çok sürrealizm ile çağdaş akımların öne çıktığı bu bienaller Fransızca sözcük manası gereği iki yılda bir düzenlenmektedir. Bu yıl yirmi dördüncü “İstanbul Caz Festivali”nin akabinde Kasım ayında yirmi yedincisi düzenlenen ve Akbank Sanat’ın katkılarıyla gerçekleşen “Akbank Caz Festivali” kapsamında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen müzisyenlerle İstanbullular müziğe ve sanata her yıl kasım ayında olduğu gibi doydu.

Bu festivaller dâhilinde müzik ve kısa film dışında şehir sakinlerine ve yerli ya da yabancı turistlere de resimden seramiğe pek çok alanda workshop çalışmaları da yapmaya fırsat veriliyor. Sanat festivallerine ilgi duymayanların alışveriş festivalleriyle, konferanslarla ve çeşitli fuarlarla da ilgiyi üzerinde tutacağını belirten yetkililer böylelikle büyükşehirlilere geniş yelpazede etkinlik seçeneği sunuyorlar.

Bu festivaller İstanbul dışından gelenleri ağırlamakla beraber; Adana, İzmir gibi büyük şehirlerde de varlık gösteriyor; aynı zamanda Edirne’den Karsa kadar kitap fuarları, tiyatro oyunları ve seminerlerle de tüm ülkeyi baştan geziyorlar.

Organizasyonların büyük çoğunluğu katılım ücreti talep etmezken, ücretli olan katılımların da son derece cüzî rakamlarda olduğu göz ardı edilmemelidir. Köklü bir tarihi geçmişi olan Anadolu coğrafyası dün olduğu gibi bugün de sanatseverleri, sanatçıları ve onların sanatlarıyla buluşturmaya devam edecektir. Bu anlamda sponsorluk anlaşmaları nihayetinde köklü bankaların destekleriyle gerçekleşen birçok kültür festivalinin bulunduğunu belirtmek gerekiyor. İnternet üzerinden kültür sanat ajandalarını kontrol etmek, bu etkinlikleri kaçırmamak için iyi bir alternatiftir.

Yorumlar