Hayata Dair Paylaşımlar

Tükenmişlik Sendromunu Yenmek

100

Modern dünya insanının en çok karşılaştığı problemlerden biri tükenmişlik sendromudur. Tükenmişlik sendromu yaşadığının farkında olan insanlar bulunduğu gibi bir de farkında olmadan hayatına devam eden insanlar bulunur. Tükenmişlik sendromunu yenebilmek mümkün olsa da bir takım uygulamaların hayatın içerisine yerleştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde tükenmişlik sendromu, sonu oldukça kötü biten hayatlara zemin hazırlayabiliyor.

Tükenmişlik Sendromuna Karşı Yapılması Gerekenler

Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak, fiziksel açıdan vücuda iyi geldiği gibi zihinsel açıdan da iyi gelecek aktivitedir. Egzersiz, stresi azalttığı gibi daha dinç olabilmeyi beraberinde getirir. Egzersiz, vücudun endorfin salgılamasına yardımcı olan aktivite olarak bilindiğinden dolayı pozitif anlamda oldukça büyük etki yaratıyor. Fiziksel form güçlü hale geldikçe, var olan problemlere karşı zihinsel açıdan da daha güçlü yaklaşımlar sergileyebilmek mümkün oluyor.

Kahvaltı

Hayatın telaşı içerisine kapılarak kahvaltı öğününü atlayan çok sayıda kişi bulunuyor. Yanlış bir beslenme düzeniyle beraber kahvaltının atlanması, tüm gün boyunca yorgun hissedebilmeyi veya uykulu hali beraberinde getiriyor. Duygu durum bozulması yaşayabilmeye de yol açan kahvaltı öğününün atlanmaması gerekiyor. Tükenmişlik sendromunu yenmede doğru beslenme önem taşıyor.

Aile ve Sosyal Hayata Vakit Ayırmak

Aile ve sosyal hayat, tükenmişlik sendromuyla savaşta oldukça etkili unsurlardır. Yapılan araştırmalarda yeteri kadar kendi hayatına vakit ayırmayı başaran bireylerin tükenmişlik sendromu durumunu yaşadığının görülmediği ön plana çıkıyor.

Hobi Edinmek

Günlük rutinin dışına çıkarak yeni hobiler edinmek veya sahip olunan hobilerin daha çok üzerine giderek vakit ayırmak, tükenmişlik sendromunu yenmede fark yaratan bir role sahip oluyor. Monoton hayat yerine çok daha keyifli ve bir o kadar da mutlu hayatı yaşamak bu sayede mümkün oluyor.

Tükenmişlik Sendromu için Destek Alınmalı mı?

Tükenmişlik sendromuna yönelik olarak uygulanması gerekenler uygulandıktan sonra sorun hala devam ediyor ise uzman desteği almak en doğru yol olacaktır. Fiziksel bir hastalıkta uzman müdahalesi gerekliliği bulunduğu gibi tükenmişlik sendromu için de uzmana başvurulabilmesi gerekebiliyor. Kesinlikle önemsenmesi gerek bir durum olduğundan dolayı, kişisel olarak nasıl hissedildiği göz önünde bulundurularak uzmana başvurulabilir.

Yorumlar