Hayata Dair Paylaşımlar

Telefonun İlk İcadı Hakkında Bilinen Tarihi Yanlış

106

Telefonun ilk icadı denildiğinde akla gelen ilk isim Graham Bell oluyor.  Kitaplardan öğretilen bilgilerin hemen hepsi Graham Bell ismine işaret ediyor olsa da, Antonio Santi Giuseppe Meucci adını tarihe altın harflerle yazdıran mucitlerden biri. İtalyan mucit, Meucci 1854 yılında teletrofono ismini verdiği aleti icat etmesiyle telefonun tarihçesi başlıyor.

Teletrofono; sesi ilk olarak elektrik dalgalarına çeviriyor ve ardından aletin diğer ucunda elektrik dalgalarını sese çeviriyor. Telefonun tarihteki ilk örneği olarak kabul edilen bu icat sayesinde günümüzde kullanılan akıllı telefonların atası oluşturulmuş oluyor. Tarihler, 28 Aralık 1871 yılını gösterirken Meucci icadı için geçici patent başvurusu yapıyor. Patent başvurusunu yaptığı yılda, bindiği teknenin yanmasından kaynaklı olarak hastalanan Meucci, tedavi masraflarını karşılayabilmek adına icatlarının tamamını eskiciye satıyor. Sattığı icatlar arasında teletrofono da yer alıyor.

Meucci’nin Teletrofono’yu Tekrar Almak İstemesi Üzerine Gelişen Olaylar

Meucci tedavi olup iyileşmesinin ardından, icadı teletrofonoyu arıyor fakat eskici onu başkasına sattığını söylüyor. Meucci, işsiz olduğundan dolayı geçici patenti uzatabilmek adına gerekli ücretleri 1872 ve 1873 yıllarında gönderebiliyor fakat bu seneleri takip eden 1874 senesinde geçici patent ücretini uzatma ücretini gönderemiyor.

Teletrofono’nun krokilerinin yollandığı Western Union‘da yer alan laboratuarda Graham Bell icadı bularak patentini alıyor. Graham Bell’e açılan ilk dava İtalyan mucit Meucci tarafından oluyor. 1886 yılındaki mahkeme duruşmasında Meucci’nin, tarihin ilk telefon örneği olan teletrofono icadının sahibi olduğu kararına varılsa da mahkemeyi takip eden 3 sene sonra Meucci hayatını kaybediyor. Meucci’nin ölümünün ardından Graham Bell prototip halinde bulunan teletrofono icadı üzerinde çalışmalar yaparak ilk olarak günümüzde bilinen telefonun tarihçesini yaratıyor.

Meucci Neden Çok Fazla Bilinmiyor?

Meucci’nin patenti geçici olarak alması ve icadını belirli bir süre için de olsa satmasından kaynaklı olarak telefonun mucidi Graham Bell olarak biliniyor. Tarihin tozlu sayfaları karıştırıldığında ise Antonio Santi Giuseppe Meucci ismi günümüzdeki telefonların atası olarak da kabul edilebilecek bir örneği dönemin şartlarında icat ettiği görülebiliyor. Kitaplarda neredeyse ismi hiç geçmeyen Meucci ismi, geçici patent sözleşmelerinde açıkça görülebiliyor.

 

Yorumlar