Hayata Dair Paylaşımlar

Salvator Mundi Tablosu

106

Rönesans döneminde yaşamış ve çizdiği resimlerle sadece dönemine değil günümüze de damgasını vurmuş olan Leonardo Da Vinci, yıllar geçse de hala hafızalara kazınmış olan eserleriyle tanınıyor. Mona Lisa adlı eseri dünya çapında popülerliğe sahip olan Leonardo Da Vinci’nin Salvator Mundi adlı çalışması, açık artırmaya çıkmasıyla beraber bir anda gözlerin üzerine çevrildiği bir tablo haline gelmeyi başardı. Mona Lisa gibi Salvator Mundi eseri de Leonardo Da Vinci’nin ölümsüz eserlerinden biri olduğu gibi, ünü tüm dünyaya yayılmaya başlamış durumda.

Salvator Mundi’nin Satış Fiyatı Ne Kadar?

Leonardo da Vinci’nin İsa Peygamberi resmettiği Salvator Mundi yani “Dünyanın Kurtarıcısı” adlı tablosu 450 milyon dolarlık rekor satış fiyatıyla açık artırmayla satıldı. Dünya tarihinde en yüksek fiyatlara  satılmış  tablolar arasına giren bu tablo, bir sanat eseri için en yüksek fiyat olan bu fiyatla beraber kırılması güç bir rekora imza atmış oldu.

İsa peygamberin sol eline bakıldığında elindeki bir küre görüldüğü ve sağ eline bakıldığında ise elinin havada olacak şekilde resmedildiği tablonun ilk sahibinin İngiltere Kralı I. Charles olduğu biliniyor. 1500’lü yıllarda çizilmiş olan tablo Leonardo da Vinci’nin günümüze ulaşmayı başaran tablolarından biri olarak kabul ediliyor. Tabloya ait ilginç bir detay ise, 1958 yılında Londra’daki açık artırmayla sadece 60 dolarlık bir fiyattan satılmış olması. 1900’lü yıllara dek izi bulunamayan tablonun günümüzdeki değeri sanat açısından paha biçilemez seviyede.

Salvator Mundi Tablosunda Ne Anlatılıyor?

Da Vinci, panel üzerine yağlı boya resminde Hazreti İsa’yı tasvir etmekte. Mavi ve kırmızı kaftan içerisinde çizilen tasvirde İsa’nın elinde kristal küre bulunuyor. 21. yüzyılda gerçekleştirilmiş olan en büyük sanatsal yeniden keşif olarak tanımlanan Salvator Mundi tablosu, “Mona Lisa” ve “Son Akşam Yemeği” tablolarının ardından adını altın harflerle dünya tarihine yazdırmayı başarıyor. Leonardo Da Vinci’nin Salvator Mundi adlı tablosunda kullandığı kendine özgü teknikler ve çizim detayları tabloyu eşsiz kılıyor.

Mona Lisa tablosunda var olan sırların günümüzde hala aydınlatılmaya çalışılması göz önünde bulundurulduğunda, Salvator Mundi tablosunda yer alan imgelerin de uzun yıllar boyunca konuşulması kaçınılmaz hale geliyor.

 

Yorumlar