Hayata Dair Paylaşımlar

Obezitenin Kalp Hastalıklarına Etkisi

184

Çevresel faktörler ve genetik yatkınlığın da birleşimiyle, insan vücudunda yağ kütlesinin çok fazla olması durumu obezite olarak tanımlanır. BKİ’ye göre obezite olup olmadığı ölçülebilir. Vücut sağlığını bozacak düzeyde ortaya çıkan yağlanma sorunu olan obeziteyle beraber pek çok hastalık kendisini gösterebilir. Gelişmiş ve gelişmeye devam eden ülkelerde günümüzde obezite sık görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor. Obezitenin görülme oranı her geçen gün arttığından dolayı toplumsal olarak ciddi fiziksel sağlık sorunları oluşabiliyor. Obezite sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda bireyin psikolojik açıdan da kendisini kötü hissetmesini beraberinde getirir. Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan etki düzeyiyle beraber obezite oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Obezitenin Kalp Hastalıklarındaki Etkisi Ne Kadar Önemli?

Çeşitli kalp hastalıklarına davetiye çıkaran obezite sorunu, kesin olarak ortaya koyulan verilerle kanıtlanmıştır. Obezitenin kalp hastalıklarını tetikliyor olması, kardiyovasküler sistemler üzerindeki etkisi sebebiyle görülür.

Obezite olan bireylerin vücudundaki anormal yağ birikim oranı sebebiyle kolesterol normal düzeyin çok daha üzerine çıkar. Kalbe giden damarlarda tıkanıklık ve daralma nedeniyle obeziteden dolayı kalp hastalıkları tetiklenir.

BKİ artışı sebebiyle hipertansiyon tetiklenerek; kalp kasında kalınlaşma, kalp büyümesi ve kardiyak yetersizlik durumları oluşur.

Kalp ritim bozukluklarının oluşumunda da obezite oldukça etkilidir.

Obezite bireylerde kalp krizi riski, BKİ’si normal seviyede olan bireylere göre çok daha yüksek seviyededir.

Obeziteden Kesin Olarak Kurtulabilmek Mümkün mü?

Obeziteden kurtulabilmek günümüzde kesin olarak mümkündür. Uzman tavsiyelerine uyarak obeziteden kurtulabilmek mümkündür. Dengeli ve düzenli bir hayata sahip olmayla beraber obeziteden doğal yollarla kurtulunabilir. Ayrıca obeziteden kurtulmak isteyenler ameliyat yöntemlerini de tercih edebilirler. Gelişen tıp teknoloji sayesinde ameliyatla obezite tedavisi gerçekleştirilebiliyor. Belirli şartları taşıyan obezite bireyler için uygulanabilen ameliyat tedavisi yöntemi sayesinde çok daha sağlıklı hayata sahip olabilmenin mümkün kılınıyor olmasıyla hayat standartları daha yüksek seviyeye ulaşabilir. Obeziteden kurtulduktan sonra hastalığın tekrarlamaması için hayat şartlarının değiştirilmesi gerekir. Obezite sorunundan kurtulduktan sonra tekrar sağlıksız bir hayat sürdürmek tam anlamıyla tedavi anlamına gelmez. Kalp hastalıkları başta olmak üzere daha pek çok hastalığa davetiye çıkaran obezite sorununun çözülmesi sayesinde hem fiziksel hem de psikolojik açıdan belirgin düzeyde farklılıklar görülebilir.

Yorumlar