Hayata Dair Paylaşımlar

Lityum İyon Piller Nedir?

126

Lityum iyon yani Li-ion piller, yeniden doldurulabilmeye olanağı bulunan pillerdir. Cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlarda aktif olarak günümüzde kullanılan piller olmalarıyla beraber, sahip oldukları yüksek güçle kullanım alanı genişleyen yapıya sahiptirler. Ağırlıkları ve büyüklüklerine oranla ürettikleri güçle beraber avantajlı olan Li-ion piller, diğer kimyasallar kullanılarak oluşturulan pillere göre daha hafif olmalarıyla biliniyorlar. Doldurulabilme yoğunluk seviyesinin en üst düzeyde olmasından kaynaklı olarak diğer pillere göre fark yaratıyor olmaları sebebiyle, başarılı güç kaynakları olarak biliniyorlar. Lityum iyon pillerin hafıza etkisi problemi bulunmuyor. Bu kategoride yer alan pilleri şarj edebilmek için tam olarak boşalmalarını beklemeye de gerek kalmıyor. Tam olarak boşalamadan enerji yüklemesi yapmak Li-ion pillerde olumsuz etki getirmiyor. Uzun süreli olarak kullanılmadıkları takdirde enerjilerini koruyabiliyorlar.

Lityum İyon Pillerde Yıllık Enerji Kaybı Farkı

Standart olarak üretilen piller, her yıl kapasitelerinin yüzde 20’lik kısmını kaybediyorlar. Lityum iyon pillerde ise yıllık enerji kaybı oranı çok daha düşüktür. Lityum iyon piller, yanlış kullanıldıkları takdirde standart pillerle aynı seviyede enerji kaybı yaşayabilirler. Yüksek ısı veya güneş ışınlarına maruz bırakıldıkları takdirde patlama tehlikeleri bulunur. Lityum iyon pillerin kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Patlama ya da tutuşma durumlarının ortaya çıkabilmesine neden olan faktörlerden biri de kısa devre durumudur. Li-ion pillerde kısa devre olması durumunda olumsuz etkileri görülebilir.

Lityum İyon Pillerin Bölümleri

Lityum İyon piller, temel olarak 3 ayrı bölümden oluşur. Katot, Anot ve ayırıcı plaka olarak tanımlanan bu bölümlerin her biri ayrı bir göreve sahiptir.

Ayırıcı plaka, pilin ikiye ayrılmasında görev yapar. Kısa devre oluşmasına karşı koruyucu görevi üstlenir.

Katot, Lityum Manganez Oksit veya Lityum Kobalt Oksit’ten üretilir. Li-ion pillerin en dış kısmında yer alan Katot kısmında Alüminyum plaka yer alır.

Anot grafit veya karbon temeline sahip materyalden üretilir. Anot kısmında bakır plaka bulunur.

Batarya şarj edildiğinde, lityum atomları elektrikle yüklenerek karbon katmanında toplanır. Pilin şarjdan çıkarılmasının ardından elektronlar katot tarafına hareket ederler. Bu akış olayında elektromanyetik güç üretilerek Lityum İyon Pillerden güç alan elektronik cihazlar hayat kazanırlar

Yorumlar