Hayata Dair Paylaşımlar

İş Yerinde Sağlıklı Beslenme İpuçları

Sağlıklı Beslenme
166

Sağlıklı beslenme çalışanlar için genel itibariyle sadece evde gerçekleştirilebilecek bir eylem olarak kalıyor. Dışarıya çıktığında ne yiyeceğini kestiremeyenler için, sağlıklı beslenme ipuçları sayesinde en doğru beslenme şekli oluşturulabilir. Ev, iş yeri fark etmeksizin her yerde sağlıklı beslenerek fit kalınabilmesi mümkündür. İpin ucu kaçırıldığında ise mekân fark etmeksizin kötü bir vücuda sahip olmak olası hale gelir. Kötü vücut istenmeyen görünümü getirdiğinden dolayı hem fiziksel açıdan hem de moral açısından olumsuz anlamda etki eder. İş yerinde sağlıklı beslenmek için uyulması gereken kuralların dışına çıkılmaması gerekiyor.

İş Yerinde Sağlıklı Beslenme Planı

Öğün Düzeni: Sabah kahvaltı yapmayı tercih etmeyenler bu öğünü geçiştirecek olsalar bile mutlaka vücuda fayda sağlayacak şekilde geçiştirmeliler. İş yerinde yemek üzere sandviç hazırlanabilir veya kahvaltılık gevrekler tercih edilebilir. Öğle-akşam yemekleri, iş saatine denk gelse bile vakit ayrılmalıdır. Hiç vakit ayrılamayacak günlerde ise ara öğün şeklinde sağlıklı beslenme oluşturulmalıdır. Patates püresi, çorba, elma ve esmer pirinçten yapılmış pilav besleyici bir öğün olacaktır.

Ara Öğün: İşyerinde sağlıklı beslenme düzeni oluşturabilmede ara öğünler oldukça önemlidir. Pek çok kişi iş yerindeyken ara öğün olarak sağlıksız yiyeceklere yönelir. Ara öğünlerde sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesi son derece yanlıştır. Doğru ara öğün tercihi sayesinde istenilen vücuda giden yolda büyük bir fayda sağlanabilir. Yoğurt, ayran, meyveli yoğurt, bisküvi, galeta veya meyve ara öğün yiyecekleri olarak tercih edilebilecek alternatiflerdir.

Tatlılar: Tatlı tüketimi sürekli olarak tercih edilmemeli, haftanın belirli günleri tüketilmelidir. Ara öğün şeklinde tüketilmesi daha doğru olan tatlıların fazla şekerli olmamasına ve genel olarak sütlü olmasına dikkat edilmelidir.

İçecek Tercihleri: İçecek tercihinde yapılacak en doğru tercih sudur. Suyun yanı sıra adaçayları da tercih edilebilir. Çay ve kahve içilirken şeker kullanılmamladır. Özellikle kahve tüketimi kontrol altına alınmalıdır. Kahveye alternatif olacak sıvı tüketimi yapıldığında çok daha iyi bir beslenme düzeni sağlanmış olur.

Kuru Pasta ve Meyve suları: İş yerinin vazgeçilmezleri olan kuru pasta ve meyve sularının tüketimine önem verilmelidir. Aksi takdirde sıklıkla tüketim söz konusu olacağından dolayı, vücuda yüklü miktarda karbonhidrat ve yağ girişi yapılabilir.

Yorumlar