Hayata Dair Paylaşımlar

İnek Midesine Delik Açmak

789

Son yıllarda artan steakhouselar ve bu mecralara olan yoğun talep girişimcileri farklı tekniklere yönlendirebiliyor. Bunlardan bir tanesi dünyanın en pahalı eti olarak bilinen Kobe Eti’dir. Bu etin kalitesini elde edebilmek için belli özelliklerde seçilen büyükbaş hayvanlar uzun süre özel ilgiye tabi tutulurlar. Öyle ki bu hayvanlara kesim sürecine gelinceye kadar klasik müzik dinletilir, belli saat aralıklarında masaj yapılır ve özel yemler verilir. Bu yapılanlar sayesinde de dünyanın en sevilen/pahalı eti de ortaya çıkmış olur.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Kobe Eti’ni elde etmek için her ne kadar insani şeyler yapılıyor ise ne yazık ki bazı hayvanlar bu kadar şanslı değil. Onlardan bir tanesi de midesine delik açılan inekler.. Bu hayvanlar muhteşem bir sindirim sistemine sahip olmalarına rağmen bazı bilim insanlarınca deneye tabi tutulmakta.

Avrupa’da bazı ülkeler ineklerin yedikleri besinlerin sindirim sürecini izlemek, yine bazı sindiremediği –yulaf, mısır gibi- yiyecekleri vücudundan atabilmek adına bu yönteme başvuruyor. Yani hayvanın yemiş olduğu ve hazmedemediği bu yiyecekler insan eli marifetiyle mide içerisinden çıkartılıyor.

İneğin midesine açılan bu delikten bir örnek;

Mide delinmesi yöntemi kısaca ineğin midesine bir delik açılmak suretiyle kapaklı plastik/kauçuk maddeden yapılan özel bir başlık yerleştirilmesidir. Her ne kadar bu işlemi yapan yetkililerce yapılan işlemin hayvana zarar vermediği ya da ömrünü kısaltmadığı söylense de hayvanların bu durumdan rahatsız olmaması bir hayli zor.

İnek midesine delik açmak için anestezi uygulanan hayvanların ağrı çekmediği vurgulanmakta. Cerrahi işlem sırasında da herhangi bir ağrı hissetmediği ve işlem sonrasında da iyileşmesi sürecinin hızla sona erdiği belirtilmektedir.

Mideye açılan bu deliğin başka bir nedeni de bazı hayvanların mikrop ve mikroorganizmalardan dolayı yeterli sindirim yapamaması olarak gösterilmektedir. Ayrıca sindirim yapamadığı bir besin yerine doğru besinleri verebilmek adına da takibinin sağlandığını belirtilmekte. Ülkemizde bu şekilde çözüm yollarına gidilmese de yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı Avrupa ülkelerindeki çiftlik sahipleri sorun yaşayan hayvanlarına bu yöntemi uygulamaktadır.

Et ve et sanayinin hızla geliştiği günümüzde yapılan bu işlemler abartılı noktalara geldiğinde hayvanseverlerin haklı olarak tepkisini çekmekte. Ne koşulda olursa olsun, bir hayvana dıştan müdahalenin kabul edilemez olduğu tartışılmaz bir gerçek! Umarız yakın zamanda bu ve bu gibi hayvanların yaşamını zora sokan uygulamaları görmek zorunda kalmayız.

Yorumlar