Hayata Dair Paylaşımlar

Güneş Patlamaları ve Etkileri

272

Samanyolu Galaksisinde bulunan 200 milyardan biri olan Güneş, dünyanın ısınma ve ışık kaynağıdır. Diğer yıldızlar gibi Güneş de, içerisinde meydana gelen nükleer reaksiyonların sonrasında çevresine hem ısı hem de ışık yayar. Güneşteki Hidrojen tepkimelerinin sonrasında helyum oluşarak enerji açığa çıkar. Güneş’ten dünyaya gelen ısı ve ışığın kaynağı bu enerjidir. Güneş, kendi kütlesinden her yıl tepkimeler sonucunda 4 milyon ton kayıp yaşıyor.

Güneş Patlaması Detayları

Güneş’in üzerinde Güneş lekesi olarak tanımlanan, siyah renkte lekeler bulunur. Güneş lekelerinin olduğu kısımda sıcaklık daha azdır. Siyah leke tarzında görünüme sebep olan ise, yüzeyin tabanından gelen plazmadır. Maddenin iyonlaşmış hali olarak kabul edilen plazma, maddenin hallerinden biridir. Güneş lekelerinin oluşumuna zemin hazırlayan unsur ise Güneş patlamalarıdır. Güneş patlamalarının ardından uzay boşluğuna enerji ve aynı zamanda yüksek miktarda plazma yayılır. Güneş patlamaları soncunda oluşan enerjinin, milyarlarca atom bombasıyla eşdeğer bir enerjide olduğu tespit edilmiştir.

Güneş Patlamalarının Dünya Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Güneş patlamaları, dünya üzerinde farklı etkilere sahiptir. Güneş enerjisi, beraberinde termonükleer reaksiyonları getirdiğinden dolayı ışınlar ve enerjinin yüksek düzeyde olması dünyada var olan yaşamı ortadan kaldırabilir. Kutuplarda görülen ışımalar, Güneş patlamaları sonucunda meydana gelir.

Dünya atmosfer, Güneş’ten gelebilecek zararlara karşı koruyucu bir rol üstleniyor. Güneş’te meydana gelebilecek yüksek düzeyli bir patlama sonucunda dünyada var olan tüm elektronik faaliyetler ortadan kalkabilir. Zira yüksek düzeyli enerji salınımı sonucunda cihazlar bir daha kullanılamayacak şekilde bozulabilir. 19. Yüzyılda Güneş patlaması sonucunda tüm elektronik aletlerin bozulduğu gözlenmiştir. Bu dönemdeki Güneş patlaması sonucunda sadece belirli bölgelerde görülen ışımalar, Roma’dan bile görünür duruma gelmiştir. Güneş patlamalarının kesin olarak hesaplamasının yapılamayacağından kaynaklı olarak, her an gerçekleşebilecek patlamalar mevcut olabileceği gibi aynı zamanda binlerce yıllık süreden sonra bile patlama gerçekleşmeyebilir.

Güneş patlamaları hakkında sadece öngörüler bulunur. Yüksek düzeyli Güneş patlaması oluşması sonucunda medeniyet tarihi 19.yy seviyesine tekrar geri dönebilir. Güneş patlamalarına karşın elektronik cihazların korunması için çalışmalar devam ediyor olsa da bilinen detaylara göre henüz büyük bir patlamaya karşı elektronik cihazları koruyabilecek bir teknoloji bulunmuyor.

Yorumlar