Hayata Dair Paylaşımlar

Franz Kafka Hakkında Bilinmeyen Detaylar

253

Edebiyat dünyasına adını altın harflerle yazdırmış olan isimlerden biri olan Franz Kafka, dünyanın en ikonik edebi isimlerinden biri olarak da kabul ediliyor. Franz Kafka hakkında, okurlarının hemen hepsinin kendilerine özgün bir görüşü bulunuyor olsa da Kafka hakkında az bilinen detaylar çoğu kişiyi ters köşede bırakıyor.

Franz Kafka’nın Bilinmeyenleri

Karakteri

Franz Kafka’ya ait eserlerde karamsar hava belirgin bir şekilde hissedildiği gibi aynı zamanda zamanla boğucu bir okuma olması kaçınılmaz hale geliyor. Kafka’nın üslubundan ileri gelen bu durum nedeniyle Kafka pek çok kişi için karakter açısından da aynı tutuma sahip bir birey olarak görülebiliyor. Fakat Kafka’nın yakın arkadaşları tarafından paylaşılan bilgilerde Franz Kafka’nın karakterinin oldukça renkli olduğunun altı çiziliyor. Kafka’nın dışavurumunu yazılarda gerçekleştirip gerçekleştirmediği ise merak konusu haline geliyor.

Aile Yapısı

Dostoyevski ile büyük bir benzerliğe sahip olan aile yapısında, annesinin duygusal babasının güçlü karaktere sahip oldukları vurgusu ön planda yer alıyor. Kafka’nın aile yapısından kaynaklı olarak özgüven eksikliği yaşadığı açıkça görülebiliyor. Kafka’nın yaşadığı özgüven sorununun hem cinsel hayatında hem de duygusal hayatında büyük bir etken olarak görüldüğü biliniyor. Kafka’nın kardeşlerinin tamamı farklı sebepler dolayısıyla ölmüşlerdir.

Arada Kalmışlık

Franz Kafka yaşamını sürdürdüğü dönemde tam anlamıyla arada kalmış bir yazardır. Almanca konuşmasından dolayı Çekler tarafından, Yahudi olduğundan dolayı ise Almanlar tarafından dışlanmalara maruz kalmıştır. Yalnızlığa mahkûm biri olarak görülmesinde toplumsal davranışların etkisini yoğun olarak yaşamıştır.

Nüdist Etkinlikler

Kafka’nın sahip olduğu çelimsiz yapısından dolayı yaşadığı çekince, nüdist etkinliklere katılmasına rağmen kendisini rahatsız etmiştir. Herkesin çıplak olarak gezdiği etkinliklerde çekingen ve çelimsiz yapısından dolayı mayolu gezdiği iddiaları mevcut olsa da bu bilgiye dair gerçeklik payı tam olarak net değildir.

Kafka’nın Parlayışı

Franz Kafka ismi yaşadığı dönemde çok da önemli bir isim olarak kabul edilmiyor olsa da, ölümünün ardından değeri günümüze kadar ulaşmıştır. 2.Dünya Savaşı sonrasında eserleri tekrar değerlendirilerek okunduğunda dünya edebiyatının önde gelen uzmanları tarafından övgü toplamış ve eserlerinin değeri bir kült haline gelmiştir.

Yorumlar