Hayata Dair Paylaşımlar

Edebiyatın Beyazperdeye Uyarlanması

92

Edebiyatın kalesi olan romanlar insanlığın, sinema ve televizyonla tanıştığı günden bugüne paslaşarak ilerlemişler ve geniş kitlelere ulaşmışlardır. Edebiyat sadece yazınsal bir sanat değil aynı zamanda bir şarkının güftesi, bir filmin hikâyesi olma niteliğini de içindeki zenginlikte barındırır.

Başarılı Uyarlamalar

IMDB’nin yüksek oylama almış ve üst sıralarında yer alan filmlere bakılırsa pek çok kitap uyarlaması olduğu görülebilir. Bunlardan ilk dikkat çekeni “The Godfather” yani 1972 yapımı “Baba” filmidir. Türü polisiye olmakla beraber filmi üç seriden oluşmaktadır. Mafya bir ailenin anlatıldığı kitap en az film kadar etkileyici bir anlatıma sahiptir. Başrollerini Al Pacino ve Marlon Brando oynarken Mario Puzo’nun bu ölümsüz eserini Francis Ford Coppola, yönetmenliği ile sonsuzluğa kazımıştır.

Baba filminin başarısına yakın bir başarı gösteren yapımlardan bir diğeri ise 1986 yılında sinemaya uyarlanan ve yine izleyici oylarıyla IMDb’de üst sıralarda kendine yer bulan “The name of the Rose” yani “Gülün Adı” isimli Umberto Eco romanıdır. Orta Çağ dönemine ışık tutan bu eser Fransa’nın hem İtalyan hem de Alman yapımcılarla ortak bir projesidir.

Listeye göz gezdirildiğinde 1946 tarihinde yazılmış ve 2002 yılında ise filme alınmış bir öykü ile karşılaşılıyor. Bir otobiyografi çalışması olan bu hikâye filme ve kitaba “The Pianist” – “Piyanist” adıyla kazınmıştır. Yazar, Nazi zulmünden kaçıp hayatta kalmaya çalışan bir Polonyalı müzisyeni yani kendi hikâyesini anlatıyor.

2003’te yayımlanan Uçurtma Avcısı doğu topraklarının yerlisi Khaled Hosseini tarafından yazılmış ve ünü diğer coğrafyalara da yayılmayı başarmış bir roman. 2007’de “The Kite Runner” –aynı adla- adıyla beyazperdeye uyarlanan öyküde iki çocukluk arkadaşın ihânet ve vicdân muhasebesi anlatılır. IMDb’nin listesinde 8.5 puanla kendine yer edinen bu yaşam öyküsü beyazperdeye Marc Foster’in usta sinemacılığında uyarlanmıştır. Film, izleyiciye doyumsuz bir dram sunuyor.

Amerikan, Avrupa ve doğu menşeli bu filmler kitaplarının da verdiği hazzı izleyiciye aktarmaktadır. Yazın türünün sinemayla kucaklaştığı bu tür başarılı örnekleri artırmak mümkündür. En iyi hikâyenin yaşanmış hikâye olması gerçeğini gözler önüne seren bu çalışmalar sanatın, edebiyat ve sinemanın varoluşsal ve entelektüel açılardan insanlığa birer hediyesidir.

Yorumlar