Hayata Dair Paylaşımlar

Dünya Tarihinde En Yüksek Fiyatlara Satılmış Tablolar

87

Dünya tarihi boyunca gelip geçmiş ünlü ressamlar tarafından farklı anlamlarda çizilmiş olan tabloların hepsi sanat dünyasında özel bir yere sahip. Sanat dünyası içerisinde sahip oldukları önemin yanı sıra fiyat açısından da oldukça yüksek maliyetlerle satılıyorlar. Dünya tarihinde en yüksek fiyatlarla satılmış olan tabloların değeri milyon dolarlara ulaşıyor.

En Yüksek Fiyatlardan Satılmış Ünlü Tablolar Neler?

Da Vinci – Salvator Mundi / 450 milyon $

Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarından olan Leonardo Da Vinci’nin İsa’yı betimlediği tablo olan Salvator Mundi, 450 milyon dolarlık satış değeriyle listenin en üst basamağında yer alıyor.

Willem de Kooning  – Interchange  / 300 milyon $

Soyut dışavurumu en ince ayrıntılarıyla beraber işleyen tablo, her ne kadar ilk bakışta renkler arasında bir bulmaca gibi görünüyor olsa da içerdiği anlamla milyon dolar seviyesinde satılmış durumda.

Paul Gauguin Nefea – Faa Ipoipo / 300 milyon $

Türkçeye çevrimi Ne Zaman Evleneceksin? adlı çalışmada, iki Tahitili kız görülüyor.

Paul Cézanne – The Card Players – 259 milyon $

Tuval üzerine yağlı boyayla resmedilmiş olan Paul Cézanne imzalı tabloda kart oynayan oyuncular görülüyor.

Jackson Pollock – Number 17a – 200 milyon $

En pahalı tablolar listesinde 200 milyon dolarlık satış bedeliyle bulunan Number 17a, pek çok ünlü eseri fiyatıyla geride bırakıyor.

Pablo Picasso – Les Femmes d’alger – 179.4 milyon $

Cezayirli Kadınlar tablosu, Pablo Picasso’nun en bilinen eserlerinden biri.

Tablolar Neden Bu Kadar Yüksek Fiyatlardan Satılıyor ve Satın Alınıyor?

Dünya tarihinde iz bırakmış olan ünlü ressamlar tarafından gerçekleştirilmiş tablo çalışmalarının milyon dolarlara varan yüksek fiyata sahip olmalarının altında yatan sebepler farklılık gösteriyor. Koleksiyon amacıyla satın alınabilen tablolar sanatsever kişiler için benzersiz olabildikleri gibi bunun yanı sıra yatırım mantığıyla da satın alınabiliyorlar. Tabloların fiyatları zaman içerisinde artış gösterebildiğinden dolayı tıpkı borsada olduğu gibi değer kazanmaları durumunda elden çıkarılarak satın alınanın daha üzerinde fiyatlardan alıcılarla buluşturabiliyorlar.

Yorumlar