Hayata Dair Paylaşımlar

Black Friday Nedir? İndirim Nasıl Yakalanır?

111

Black Friday, tüm dünya çapında en büyük indirimlerin olduğu belirli gün için kullanılır. Kara Cuma ismiyle Türkçeye çevrilebilir. Bir kültür olarak yayılım göstermiş olan Black Friday, 23 Kasım’da gerçekleştirilen Şükran Günü‘nü takip eden ilk Cuma gününde gerçekleştirilir. Alışveriş meraklısı olanlar için benzersiz fırsatlara zemin hazırlandığı bir gün olan Black Friday, 1932‘den günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İlk ortaya çıkışında sadece Amerika’yı kapsıyor olsa da, İngiltere ve Kanada’ya yayılmış olması nedeniyle tüm dünyada gerçekleştirilen bir gelenek haline gelmiştir. ABD’de gerçekleştirilen Black Friday’de mağazalar kapılarını müşterilerine indirimlerden dolayı özel olarak 05.00 sularında açarak geceye kadar açık tutarlar.

Black Friday İsmi Nereden Geliyor?

İlk zamanlarda insanların alışveriş çılgınlığı nedeniyle izdihamdan kaynaklı ölümlerin yaşanması, günün ismini Black Friday olarak tanımlamıştır. Fiziksel olarak mağazalarda gerçekleştirilen indirimlerin yanı sıra online internet siteleri üzerinden de indirimler özel olarak gerçekleştiriliyor. Yapılan indirimler, normal günlerde yapılan indirimlerden farklı olarak çok daha yüksek seviyede gerçekleştiriliyor. Sadece belirli ürünlerde değil hemen her üründe yapılan indirimler sebebiyle, alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. ABD dışına taşarak tüm dünyayı kapsayan Black Friday, müşterilerin tasarruf edebilmesine yönelik bir etkinlik olarak görülüyor olsa da, indirim nedeniyle ihtiyaç ürünleri dışında ürünlerin satın alınması olası hale geliyor.

Black Friday’de Hangi Ürünler Satın Alınabilir?

Black Friday gününde elektronik ürünler, moda ürünleri ve kitaplar en çok satılan ürünler arasında listenin ilk sıralarında yer alıyorlar. Türkiye’de gerçekleştirilen indirimlerle başlatılan Black Friday gününde, müşteriler aktif bir şekilde alışveriş gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de hizmet veren perakende ve online mağazaların hemen hepsi Black Friday dolayısıyla, standart fiyatların alt seviyesinde indirimli ürünleri sunarak tasarruflu alışverişin gerçekleştirilebilmesine zemin hazırlıyorlar. En çok satılan ürünlerin yanı sıra, Türkiye’deki mağazalarda satılan pek çok üründe yüksek yüzdeli indirimler bulunuyor. Benzeri olmayan tekliflerin günü olarak bilinen Black Friday, her yıl belirli olan günde geleneksel olarak gerçekleştiriliyor. Amerika’da bir gelenek olarak gerçekleştiriliyor olmasıyla beraber, günümüzde tüm dünyada aktif olarak indirimlerin sağlanıyor olması sebebiyle global bir hal alıyor.

Yorumlar