Hayata Dair Paylaşımlar

2.Dünya Savaşında Kullanılan Enigma Nedir?

94

2.Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası tarafından şifreli mesajların kırılabilmesi için kullanılan şifre makinesi olan Enigma, savaşın seyrini değiştiren özelliğe sahip olmasıyla büyük bir fark yaratmıştır.

Elektro-Mekanik aygıt olarak kullanılan bir makine olan Enigma tek tip değil pek çok farklı türde tasarlandı. 1920’li yılların başında ticari amaçlı olarak kullanılmaya başlanan Enigma Makinesi, ordular ve devletler için özel modellerle üretilmeye başlatıldı. 2.Dünya Savaşı öncesi dönemde Nazi Almanyası’nda kullanılan modeller en çok rağbet edilen modeller oldu. Alman ordu modeline yönelik olarak dizayn edilmiş Enigma, tüm dünyada popülerlik kazanmaya başladı. Makinenin sahip olduğu başarılı ün, bir zaman sonra yerini kötü üne bıraktı.

Savaşlarda Enigma Etkisi

Şifre çözücüler arasında en çok tercih edilen makinelerin arasında listenin başında yer alan Enigma, savaşların kazanılmasında büyük bir rol oynadı. Alman Enigma kod çözme sistemi sayesinde, Avrupa’da yapılan savaşların normal bitiş süresinden 2 yıl daha önce bittiği öne sürülüyor.

Şifre çözücü olarak pek çok avantajlı noktası bulunuyor olsa da Enigma’nın zayıf yanları da bulunuyordu. Operatör hataları ve prosedür açıkları nedeniyle şifreleme sistemlerinde dönemsel olarak kırılmalar meydana geldi. 2.Dünya Savaşı’nda stratejik planlamaların başarılı bir şekilde aktarılabilmesinde kullanılmış olan şifre sistemleri nedeniyle şifre çözücü makinelere olan ilgi anlık olarak artış göstermeye başlamıştı. Enigma makinesi, şifre çözücü makineler arasından sahip olduğu algoritma ve çalışma sistemiyle sıyrılıyor olmasıyla fark yaratmayı başarmıştı.

Günümüzdeki Şifre Çözücülerin Atası Olarak Kabul Ediliyor

Enigma şifre çözme makinesi, günümüzde var olan şifre çözücü hesaplamaların yapılabilmesinin atası olarak kabul ediliyor. Zira kullanılan karmaşık algoritma ve pek çok karmaşık hesaplamanın saniyeler içerisinde yapılabiliyor olması sayesinde stratejik savaşlarda devletler kendi adlarına büyük avantajlara sahip olabiliyorlar. Özellikle siber savaşlarda şifre çözücülerin sahip olduğu büyük önem nedeniyle bu alana yönelik olarak yapılan yatırımlar da artış gösteriyor.

Makine gücüyle şifre çözme sistemini hayata geçiren isimler, günümüzün bilgisayarlı makinelerle kodlamanın ilk isimleri olarak kabul ediliyorlar. Şifre çözücülerin atası olan Enigma makinesi, halen müzelerde halka açık olarak sergileniyor.

 

Yorumlar